Szczepienia przed urlopem
Czy wiesz, że przed wyjazdem na urlop do dalekich krajów warto się zaszczepić i zadbać o ochronę przed chorobami? Ba, w niektórych przypadkach to nie jest „warto”, ale obowiązek!! Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj szczepionki jest Ci potrzebny w konkretnym kraju, skontaktuj się z lekarzem medycyny podróży. Albo przeczytaj nasz artykuł.
Spis treści
Wbrew pozorom szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym nie dotyczy tylko podróży do egzotycznych kierunków takich jak daleka Azja czy głęboka Afryka. Nawet w niektórych bliższych miejscach warto przed podróżą skonsultować się z lekarzem i ustalić, czy jakiś zastrzyk warto przyjąć. No chyba że jedziesz na glamping w Bieszczady.
Bardzo ważne jest to, by konsultacji nie zostawiać na ostatnią chwilę, bo po zaszczepieniu potrzebny jest odpowiedni czas na wytworzenie przeciwciał. Do lekarza powinieneś udać się mniej więcej 7 tygodni przed wyjazdem. Ach, pamiętaj tylko, że wizyta nie odbywa się też z dnia na dzień. Jak więc widzisz, ewentualne szczepienie musisz dobrze zaplanować.
Obowiązek i zalecenie – kiedy się szczepić przed urlopem
Szczepionki można podzielić na dwie grupy: obowiązkowe oraz zalecane. W sumie nie dotyczy to wyłącznie zastrzyków „przedurlopowych” – o każdej szczepionce można tak powiedzieć. Ale wracając do wycieczek…
Obecnie jedyną obowiązkową szczepionką (na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych) jest ta przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Jest wymagana w czasie podróży do niektórych krajów tropikalnych, przede wszystkim tych w Afryce i Ameryce Południowej. Ale niektóre kraje, jak na przykład Arabia Saudyjska, mają swoje własne wymogi. Wspomniana Arabia wymaga na przykład obowiązkowego szczepienia przeciwko meningokokom.
Warto przy okazji wspomnieć, że brak obowiązkowego szczepienia może skutkować zatrzymaniem na granicy. Dlatego zadbaj o to, aby w twojej Międzynarodowej Książeczce Szczepień znalazła się odpowiednia pieczątka.
Jak już wspomnieliśmy, pozostałe szczepionki na choroby zakaźne są jedynie zalecane. Decyzje o tym, czy są one potrzebne w konkretnym przypadku, każdorazowo podejmuje lekarz. Bierze on pod uwagę między innymi wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz to, jakie szczepionki pacjent przyjmował wcześniej i kiedy miał tak zwane dawki przypominające.
Które szczepienia są zalecane przed wyjazdem
Pora więc na przegląd szczepionek, które są zalecane. Należą do nich:
- tężec
- krztusiec
- polio
- WZW A
- WZW B
- błonnica
- dur brzuszny
- wścieklizna
- kleszczowe zapalenie mózgu
O wszystkich zalecanych szczepieniach przed podróżą dowiesz się z informacji publikowanych na stronie GIS.
A czy nazwy tych chorób zakaźnych brzmią znajomo – nie żebyś na nie chorował, ale pewnie o nich słyszałeś, prawda? Szczepionki na podróż nie są przeciwko jakimś tajemniczym chorobom, ale chronią przed takimi, które są – a właściwie były powszechne. Wiele z tych chorób zakaźnych w krajach wysokorozwiniętych nie jest już problemem, ale niestety nie wszędzie tak jest.
Duża część chorób zakaźnych wiąże się z warunkami higienicznymi, dlatego w krajach, w których dostęp do świeżej wody jest utrudniony, rośnie prawdopodobieństwo zarażanie chorobą zakaźną. Stąd właśnie konieczność szczepień przed podróżą.
Szczepień przed podróżą nie warto lekceważyć. Wizyta u specjalisty może zająć Ci max godzinkę, szczepienie kilka minut. Ewentualne leczenie jest dużo bardziej mozolne, nie wspominając już nawet tego, jak poszczególne choroby mogą spustoszyć twój organizm.
Autor Zdrówko
Lubię być zdrowy, lubię czuć się dobrze. Piszę więc o tym, co lubię. Dzielę się z Tobą tym, co wiem, o czym przeczytałem. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, korzystaj ze specjalistycznej pomocy. Żadna informacja w internecie nie zastąpi diagnozy specjalisty. Nie lecz się sam - korzystaj z pomocy lekarzy!