Na czym polega RTG
W zdrowym ciele

Na czym polega RTG

RTG jest jednym z podstawowych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Zdjęcie rentgenowskie jest formą obrazowania radiologicznego, dzięki której można zaobserwować, co dzieje się wewnątrz ciała. Jak działa RTG? Wykorzystywane jest promieniowanie X, które pochłaniane jest w różnych ilościach w zależności od gęstości narządu lub tkanki, którą napotyka. Promienie rentgenowskie są wykrywane przez specjalną płytkę/matrycę, dzięki której na zdjęciu różne narządy i tkanki są widoczne jako cienie. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnego środka, który pochłania różne ilości promieniowania. Tkanka miękka przepuszcza więcej promieni niż kość, dlatego na zdjęciu RTG kości są bardziej widoczne.

Badanie rentgenowskie służy do diagnozowania takich schorzeń jak złamane kości, guzy, infekcje i inne. Zdjęcia rentgenowskie są jedną z najważniejszych procedur medycznych i powszechnie stosowaną, ponieważ dzięki nim lekarz otrzymuje informacje na temat tego, co dzieje się wewnątrz organizmu bez konieczności wykonywania jakichkolwiek inwazyjnych procedur.

Jak często można robić RTG?

Rentgen jest formą promieniowania jonizującego, które oprócz tego, że służy do oglądania wnętrza ciała, to niestety ma także wpływ na komórki w ciele. Częste prześwietlenia nie są zalecane, ponieważ promieniowanie może gromadzić się w czasie (tzw. dawka skumulowana) i stać się niebezpieczne dla organizmu.

Zdjęcia rentgenowskie są powszechnie wykonywane i są szczególnie przydatne w diagnozowaniu złamań i urazów. Jednak zbyt dużo promieniowania może być szkodliwe, więc ważne jest, aby ograniczać dawkę. Są także takie sytuacje, gdy RTG nie powinno się wykonywać. Podstawowym przeciwwskazaniem jest np. ciąża, szczególnie pierwszy trymestr. Badanie nie jest także zalecane u dzieci, chyba że lekarz zdecyduje, że rentgen jest niezbędny.

Na czym polega RTG

Wskazania do badania RTG

Wskazania do badania rentgenowskiego mogą się różnić w zależności od badanego organu lub części ciała. Badanie rentgenowskie najczęściej wykorzystywane jest do oceny celu urazów/złamań stawów i kości. Dodatkowo może być wykorzystane do wykrycia nieprawidłowości w innych narządach, takich jak płuca, serce i układ pokarmowy. W przypadku podejrzenia próchnicy zębów czy innych chorób zdjęcie RTG może być zlecone przez dentystę w celu zdiagnozowania schorzenia. Rentgen służy także w diagnostyce guzów, gruźlicy, odmy czy niedrożności jelit.

Dzięki temu, że zdjęcie RTG służy do diagnozy tak wielu schorzeń, badanie to jest powszechnie stosowane i stanowi podstawę diagnostyki. Często zdjęcie rentgenowskie poprzedza dalsze badania takie jak tomografię komputerową czy usg.

Lubię być zdrowy, lubię czuć się dobrze. Piszę więc o tym, co lubię. Dzielę się z Tobą tym, co wiem, o czym przeczytałem. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, korzystaj ze specjalistycznej pomocy. Żadna informacja w internecie nie zastąpi diagnozy specjalisty. Nie lecz się sam - korzystaj z pomocy lekarzy!